Co to jest system ERP i do czego stosuje się go w przedsiębiorstwie?

2021-08-12

Zwiększenie efektywności i wydajności wszystkich procesów dzięki jednemu oprogramowaniu? To możliwe! Poznaj ERP i przekonaj się, jak zintegrowane i wielomodułowe rozwiązania wspierają zarządzanie firmą.

ERP – co to za system?

ERP, a właściwie Enterprise Resource Planning, w dosłownym tłumaczeniu oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. To system mający na celu zintegrowanie wszystkich procesów, jakie zachodzą w danej firmie, ze szczególnym uwzględnieniem firm produkcyjnych, handlowych i usługowych.

Dzięki niemu nie trzeba już wybierać obszarów, które mają być obsługiwane, gdyż każdy z nich zostaje włączony automatycznie. Zamiast wykorzystywania kilku narzędzi, wystarczy tylko to jedno.

Jakie obszary obejmuje ERP w przedsiębiorstwie, gdzie go stosować?

ERP opiera się na centralnej wspólnej bazie danych, w ramach której wszystko jest gromadzone i przetwarzane. Oznacza to, że jakakolwiek zmiana czy nowa informacja w jednym obszarze natychmiast jest widoczna przez pozostałe.

W zależności od profilu przedsiębiorstwa, obszary te będą się nieco różnić. To między innymi produkcja i handel, logistyka, magazyn i zaopatrzenie, ale również finanse, księgowość, kadry i płace, obieg dokumentów, raporty i analizy. Nie sposób jeszcze nie wspomnieć o tak ważnej gałęzi, jak marketing.

System ERP w firmie – jakie daje korzyści?

Przedsiębiorstwa, które zdecydowały się na wdrożenie ERP, mogą liczyć na korzyści na naprawdę wielu polach. Przede wszystkim procesy biznesowe zostają usprawnione, przez co też lepiej i efektywniej można zarządzać poszczególnymi obszarami. Przyczynia się to ponadto nie tylko do lepszej integracji, ale też obiegu informacji – komunikacja jest szybka i klarowna. Automatyzacja pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i skutecznie opracowywać jasny plan.

co to jest system erp

Transparentność działań umożliwia uzyskanie pełnej kontroli nad wszystkimi obszarami. Istotna jest tutaj chociażby kontrola księgowości, która w efekcie może przyczynić się do obniżenia kosztów (poprzez zniwelowanie wąskich gardeł czy innych działań szkodzących firmie).

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki oprogramowaniu ERP poprawia się jakość obsługi kontrahentów, a to z punktu widzenia przedsiębiorcy jest niezwykle istotne, szczególnie że przekłada się na późniejszą sprzedaż.

Modułowa struktura ERP sprawia, że bez problemu dostosuje się on do każdej firmy – od małej po największe koncerny. Warto przy tym zaznaczyć, że ilość gromadzonych danych czy liczba użytkowników i obszarów nie wpływa na szybkość działania systemu ani na jego stabilność. Owa modułowość ma jeszcze jedną zaletę – jeśli nie chcemy włączyć jakiegoś działu do ERP, po prostu tego nie robimy.

Firmy mają też możliwość generowania raportów, dzięki czemu możliwe jest późniejsze dokonywanie szczegółowej analizy wybranych danych.

Warto również wspomnieć szerzej o kwestiach ekonomicznych. Wdrożenie ERP balansuje wydatki, wyłapuje słabe punkty, ale też – co istotne – firma płaci za faktycznie wykorzystane zasoby i używane funkcjonalności systemu. Nie jest też wymagane zatrudnienie czy obarczenie obowiązkami osób z IT, gdyż za cały system i wsparcie jest odpowiedzialny dostawca systemu.

Istotne jest też bezpieczeństwo ERP. Jako że opiera się on w zdecydowanej większości na rozwiązaniach chmurowych, toteż wszystkie zintegrowane dane podlegają bardzo wysokiej ochronie.

Streamsoft – niezawodny producent systemów ERP

Specjalnością naszej firmy LogOpt są wdrożenia systemów ERP Streamsoft. To sprawdzony producent oferujący pakiety dostosowane do wymagań i oczekiwań każdego klienta. system erp dla firm

Przykładowo produkcja, handel i usługi powinny zainteresować się pakietem Streamsoft Prestiż z rozbudowanym modułem dotyczącym zarządzania produkcją. Jest bogaty w wiele gotowych rozwiązań, które można modyfikować, dostosowując je do specyfiki każdej firmy. Wyróżnia się niezwykłą funkcjonalnością, a dzięki wspomnianej już modułowości można wdrażać go stopniowo, co jest ukłonem w stronę pracowników.

W przypadku branży e-commerce oraz ratail polecamy Streamsorf Verto, zoptymalizowany ściśle pod potrzeby przedsiębiorstwa, nawet tego najbardziej wymagającego. Obsługuje on wszelkie zadania i skutecznie wspiera procesy biznesowe. Ponadto wspomaga pracę nie tylko w modelu omnichannel, ale i w salonach stacjonarnych.

System ERP niesie za sobą wiele korzyści nie tylko z punktu widzenia osób zarządzających i decyzyjnych, ale również wszystkich pracowników, kontrahentów i klientów. Należy przy tym mieć na uwadze, że jego wdrożenie nieco potrwa, jednak po stronie naszej firmy leży cała konfiguracja oraz parametryzacja. W razie trudności czy problemów zajmujemy się także serwisem oprogramowania.

 

 

prev next